گفت‌وگوی «شهروند» با حجت‌الاسلام احمد سلطانی که رئیس هیأت بولینگ و بیلیارد شد

1398/11/05 | روابط عمومیگفتگوی روزنامه شهروند با حجت الاسلام احمد سلطانی رئیس جدید هیات بولینگ، بیلیارد و بولس استان خراسان رضوی را در پایین می خوانید.

روحانیت منافاتی با مدیریت ورزشی ندارد

 

چند‌سال قبل بود که انتشار تصاویری از حضور یک روحانی در مسابقات بولینگ و بیلیارد در سطح ملی و حتی بین‌المللی باعث تعجب خیلی از مردم و علاقه‌مندان به این رشته شد. با این حال حجت‌الاسلام احمد سلطانی در همان مقطع نیز حضورش در این رشته را یک اتفاق طبیعی دانست. حالا بعد از گذشت مدتی از مشهد خبر می‌رسد که همان روحانی به‌عنوان رئیس هیأت بولینگ و بیلیارد استان خراسان‌رضوی انتخاب شده تا پای روحانیون به مدیریت ورزش کشور باز شود. رئیس جدید هیأت بولینگ و بیلیارد خراسان‌رضوی یکی از اهداف خود را پاک‌سازی همه باشگاه‌های بیلیارد در این استان قرار داده و می‌خواهد به سالم‌سازی فضا با تدوین یک منشور اخلاقی کمک کند. بعد از انتشار این خبر که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی داشت، دقایقی با حجت‌الاسلام احمد سلطانی همکلام شدیم. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «شهروند» را با رئیس جدید هیأت بولینگ و بیلیارد استان خراسان‌رضوی می‌خوانید:

 

فکر می‌کنم شما اولین روحانی‌ای هستید که در یکی از هیأت‌های ورزشی کشور به‌عنوان رئیس انتخاب می‌شوید؟
این مسأله‌ای که می‌گویید برای من افتخار است، اما یادم می‌آید چند‌سال قبل در رشته تیراندازی با کمان هم یک روحانی به‌عنوان رئیس هیأت یکی از استان‌ها انتخاب شد. شاید چون من در رشته بولینگ و بیلیارد چنین سمتی گرفتم، بیشتر مورد توجه قرار گرفتم. جا دارد از اعتماد اعضای مجمع هیأت بولینگ، بیلیارد و بولس استان خراسان‌رضوی تشکر کنم.

همان‌طور که خودتان گفتید، بیشتر از همه حضور شما در رشته‌ای مثل بولینگ و بیلیارد بازتاب پیدا کرده.
اتفاقا من هم برای همین وارد میدان شدم تا بتوانم این رشته را در راستای فرهنگی‌شدن پیش ببرم. ما به دنبال همگانی‌کردن بولینگ و بیلیارد در میان اقشار جامعه هستیم. برخلاف اینکه برخی معتقدند بولینگ و بیلیارد یک رشته لوکس و لاکچری است، من اعتقاد دارم عموم مردم می‌توانند در این رشته‌ها فعالیت کنند و فقط نیاز است که این موضوع در جامعه جا بیفتد. نسبت به رشته‌های دیگر فعالیت در بولینگ و بیلیارد نیاز به هزینه بالایی ندارد و این‌هم که می‌گویم برخی تصور لاکچری‌بودن این رشته‌ها را دارند، به خاطر یک تفکر قدیمی است. ما باید سعی کنیم این تفکر از بین برود تا مردم بیشتر به سمت این دو رشته بیایند.

در مجموع چه انگیزه‌ای باعث شد شما به‌عنوان یک روحانی وارد عرصه مدیریتی ورزش شوید؟
در ورزش هدفم این بود که به پیشرفت بولینگ و بیلیارد کمک کنم. با توجه به ارتباطاتی که در فدراسیون، اداره کل ورزش و جوانان و سایر نهادها در استان دارم، فکر می‌کنم که می‌توانم جایگاه این ورزش را بین مردم بیش از قبل باز کنم. امیدوارم حضور من در هیأت استان خراسان‌رضوی با همکاری و همدلی بین باشگاه‌داران، داوران، مربیان و ورزشکاران همراه شود تا به ‌زودی درکشور به یکی از هیأت‌های مطرح و خوب تبدیل شویم. مگر روحانیت با مدیریت ورزش منافاتی دارد؟ خودم هنوز هم بولینگ بازی می‌کنم و فکر نمی‌کنم این موضوع منافاتی با پست مدیریتی‌ام داشته باشد.

در گذشته بعضا مشاهده می‌شد باشگاه‌های بیلیارد فضای مناسبی برای جوانان ندارد. الان هم این شرایط وجود دارد؟
یکی از برنامه‌های اصلی ما پاک‌سازی فضای باشگاه‌هاست. باید کاری کنیم که خانواده‌ها اعتماد کنند و فرزندان خود را برای بیلیارد بازی‌کردن به باشگاه‌ها بفرستند. همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند باید جوانان را به سمت تحصیل، تهذیب و ورزش سوق دهیم.

شما خودتان جزو ورزشکاران و قهرمانان رشته بولینگ در سطح کشور بودید. شاید حضور شما باعث استقبال بیشتر روحانیون از رشته‌هایی همچون بولینگ و بیلیارد شود.
بله، من سال‌هاست که بولینگ را به صورت حرفه‌ای بازی می‌کنم و در بیلیارد هم فعالیت داشتم. روحانی‌بودن هیچ منافاتی با بازی‌کردن بولینگ و بیلیارد ندارد. اتفاقا روحانیون باید در میان مردم باشند و به پیشرفت فرهنگ و ورزش کمک کنند. از نظر شرعی هم من از مراجع تقلید استعلام گرفتم و هیچ نظر منفی وجود ندارد. بولینگ و بوکس که هیچ‌وقت مورد بحث نبوده و درباره بیلیارد هم مراجع گفته‌اند اگر شرط‌‌بندی نباشد، اشکالی ندارد. شرط‌بندی هم که در همه ورزش‌ها مشکل دارد و فقط مربوط به بیلیارد نیست. شما اگر در فوتبال هم شرط‌بندی کنید، آن هم ایراد دارد.

حضور یک روحانی در رأس هیأت بولینگ و بیلیارد خراسان‌رضوی تضمینی برای ایجاد فضای پاک و سالم در همه باشگاه‌ها خواهد بود؟
ما درحال تدوین منشور اخلاقی برای ابلاغ به باشگاه‌ها هستیم. این‌طور نیست که بخواهیم به مدل مو یا ظاهر کسی ایراد بگیریم، اما باید چارچوب‌های کلی اخلاقی رعایت شود. مثلا اینکه در باشگاه‌ها استعمال دخانیات و شرط‌بندی ممنوع است. دید ما کاملا مثبت است، چون جوان‌هایی که در رشته‌های بیلیارد و بولینگ فعالیت می‌کنند، مودب و با اخلاق هستند و فقط برای بحث‌های ورزشی وارد باشگاه‌ها می‌شوند.

در آخر می‌خواهم بدانم شما در آینده به ریاست فدراسیون هم فکر می‌کنید؟
خیر، اصلا به این موضوع فکر نمی‌کنم.

اما تجربه شما در هیأت استان خراسان‌رضوی می‌تواند باعث شود در آینده به‌عنوان اولین روحانی رئیس یک فدراسیون هم باشید؟
من نه قصد رئیس فدراسیون‌شدن و نه شرایطش را دارم. الان هم آقای اسکندری به‌عنوان رئیس فدراسیون زحمات زیادی می‌کشد و جزو نیروهای ارزشی و فرهنگی ورزش است. او در چندسالی که ریاست فدراسیون را برعهده داشته، منشأ خیر بوده و نزدیک به ١٠٠ مدال رنگارنگ توسط ملی‌پوشان ایران در میادین مختلف آسیایی و جهانی کسب شده است. من هم ارتباط بسیار خوبی با اسکندری دارم و اصلا به این فکر نمی‌کنم که بخواهم روزی جای او را بگیرم.

 


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین را رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواهد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

پرتال جامعارتباط با فدراسیونآخرین بخشنامه هابخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها