گزارشی از برگزاری دوره توجیهی رشته های بیلیاردی ویژه دانشجویان

ریشه های غنی تاریخی ورزش بیلیارد به ایران باستان باز می گردد، زمانی که ایرانی ها ورزش چوگان با اسب را در محافل خود بازی می کردند؛ این ورزش با گذشت زمان به کشورهای غربی معرفی شد و با الهام از ورزش چوگان، ورزش بیلیارد را اختراع کردند و چند سال بعد انگلیسی ها موفق به اختراع ورزش اسنوکر شدند.

 

 

 امروزه ورزش های بیلیاردی از سطح بالایی در جهان برخوردار هستند و علاقه مندان زیادی، از سراسر دنیا را به سمت خود جذب می کند.

فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس ج.ا.ایران در سال 1380 ه.ش کار خود را آغاز کرد و تا امروز افتخارات زیادی را در سطح بین المللی برای کشورمان کسب کرده و از جمله افتخار آفرینان این رشته می توان به سهیل واحدی، حسین وفایی، علی روشنی کیا، احسان حیدری نژاد، امیر سرخوش و محمد لبابی اشاره کرد.

ورزش های بیلیاردی از دو بخش پاکت بیلیارد و اسنوکر تشکیل شده و هر بخش سه گرایش مجزا دارد که هر ورزشکار بنا به صلاح دید مربی، در یکی از گرایش ها به مسابقات اعزام می شود.

این ورزش در ایران به دستور آقای هاشم اسکندری(رئیس فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس ج.ا.ایران)، طبق آئین نامه ی تدوین شده فدراسیون، مقرر شده است که ورزش های بیلیاردی به دانشگاه های کشور معرفی شود تا در قالب درس تربیت بدنی بتوان به واحد های درسی دانشگاه افزوده شود.

در همین راستا جلسه ای با عنوان ترویج و توسعه ی ورزش های بیلیاردی در تاریخ 10/8/1397 در آکادمی بولینگ و بیلیارد واقع در مجموعه ورزشی انقلاب، با حضوردکتر مهدی هنرمند(دبیر فدراسیون)، دکتر علی حبیب اللهی(رئیس هیئت ورزش های دانشگاهی استان تهران)، حسین بیابانی مقدم(مدرس و مسئول کمیته دانشگاهی و داور بین المللی فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس ج.ا.ایران) و نصراله جعفری(مدرس و داور بین المللی ورزش های بیلیاردی) برگزار شد.

از جمله محور های این جلسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-بررسی چگونگی برگزاری دوره های توجیهی مربیگری و داوری ورزش های بیلیاردی

2-امکان سنجی دانشگاه های استان تهران و البرز برای معرفی دانشجویان برای پرورش بازیکنان تیم های بیلیارد

3-تربیت و معرفی مربیان و داوران توانمند در سطح بین المللی برای حضور در مسابقات برون مرزی

4-بررسی امکان برگزاری مسابقات قهرمانی کشور در داخل محیط دانشگاه، برای نشان دادن توانمندی فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس

کامران شهلا سرمربی تیم ملی اسنوکر ج.ا.ایران درباره ی توسعه زیرساخت های ورزش های بیلیاردی گفت:

این ورزش کاملا علمی است و تاثیرات مثبت آن بر بدن اثبات شده و محدودیت سنی هم ندارد و از سطح بالایی در جهان برخوردار است و میتواند برای کشورمان مدال آور باشد.

وی در ادامه افزود:

هدف ما از برگزاری کلاس های توجیهی بیلیارد این است که علاقه مندان را به این رشته جذب کنیم تا بدنه ی اصلی تیم ملی کشورمان توسعه پیدا کند.

حسین بیابانی مقدم(مدرس و مسئول کمیته دانشگاهی فدراسیون) درباره ی توانمندی های فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس گفت:

ایران قبلا میزبان مسابقات آسیایی بوده و سالن های موجود در ایران مطابق با استاندارد های کنفدراسیون آسیا است و داوران فدراسیون ایران، عضو داوران ارشد کنفدراسیون آسیا هستند که می توان به منصور مقدم و نصراله جعفری داور بین المللی گلد آسیا و آی بی اس اف اشاره کرد.

 استاد بیابانی مقدم درباره ی برنامه های فدراسیون به ما گفت:

در صدد تهیه سند همکاری مشترک با دانشگاهها هستیم. هدف امروز فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس ترویج و توسعه ی ورزش های بیلیاردی است که این مهم در دانشگاهها قابلیت توسعه دارد و افراد علاقه مند به این رشته ابتدا باید در کلاس های توجیهی شرکت کنند و بعد از اتمام دوره ی توجیهی، دوره های داوری درجه دو ومربیگری درجه سه برگزار خواهد شد. با وجود استقبال خوب دانشجویان امیدوارم در آینده نزدیک شاهد برگزاری مسابقات دانشجویی در دانشگاهها باشیم.

وی در ادامه افزود:

دوره های داوری ارتقای درجه یک به سیلور بین المللی با حضور آقای جوزف لوو(رئیس کمیته  داوران کنفدراسیون آسیا) انجام می شود و مدارک بین المللی به داوران اعطا خواهد شد.

خانم منیژه عیسایی(مسئول امور دانشجویی کمیته دانشگاهی فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس) درباره ی امکان حضور بانوان در ورزش های بیلیاردی گفت:

ورزش هایی که برای بانوان وجود دارد به دلیل سختی بالایی که دارند تعداد کمی، توانایی انجام آن را دارند و به همین دلیل توسعه ورزشهای جدیدی مثل بیلیارد میتواند انتخاب خوبی برای مشارکت بانوان به ورزش باشد.

وی در ادامه افزود:

مدارس و دانشگاه ها باید با تمام هیئت های ورزشی در ارتباط باشند و رشته هایی که سبک هستند و امکان  انجام آن برای همه وجود دارد را در قالب واحد درسی تربیت بدنی معرفی کنند تا دیگر شاهد افول بعضی رشته های ورزشی در کشور نباشیم.

خوشبختانه با همکاری فدراسیون و دانشگاه تا کنون سه دوره کلاسهای آموزشی ورزشهای بیلیاردی را برگزار کردیم و استقبال دانشجویان از این ورزش باعث شد تا در فکر تهیه سند همکاری مشترک با دانشگاهها باشیم.

 


۲۰:۰ ۱۳۹۷/۸/۱۵

قدرت گرفته از پرتال ترنم