10 اثر مفید رشته ورزشی بولینگ بر سلامتی افراد

در واقع بولینگ از زمان های قدیم به عنوان یک بازی در کشورهای مختلف وجود داشته و با مروری بر تاریخچه آن متوجه خواهیم شد که این بازی در چه زمان و مکانی به یک رشته رسمی تبدیل شده است.

بولینگ ابتدا به عنوان یک بازی 5200 سال پیش از میلاد مسیح در مصر وجود داشته است. بازی های اولیه با سنگی گرد به جای توپ که از بین سه قطعه سنگ مرمر به 9 سنگی که به شکل گنبد و به جای پین چیده شده بود، به صورت چرخشی پرتاب می شده است. این بازی در دانمارک با پرتاب توپ گرد سنگی از فاصله 60 پائی(حدود 20 متر) به سمت هدف های سنگی به جای پین انجام می گرفت.

مسابقات بولینگ از قاره اروپا و کشورهای اسکاندیناوی شروع شد و بعدها توسط نویسنده ای به نام واشنگتن ایرویک در کتاب مشهور «به سوی هدف» در سال 1818 با شناختی از پین های ساخت آمریکا به شکل کنونی به آمریکا کشیده شده است. این بازی در کشورهای مختلف با قوانین و تجهیزات اولیه متفاوتی انجام می شد و در واقع علت و زمان تبدیل 9 پین در اروپا به 10 پین در آمریکا هنوز مشخص نیست. بولینگ در قرن 19 شهرت بسیاری پیدا کرد و برای اولین بار در شهر باوری آمریکا انجمن ملی بولینگ تاسیس شد.

تاریخچه بولینگ در ایران به سال 1346 با تاسیس اولین باشگاه بولینگ خصوصی در منطقه سعادت آباد کنونی به همت خانم ابتهاج به نام بولینگ تهران با 10 خط بولینگ برمی گردد. در سال 1967 میلادی در مسابقات جهانی کشور آلمان مرحوم استاد کامبیز کیانی جایگاه سومی جهان را کسب کرد و در سال 1974 میلادی مسابقات جهانی بولینگ در تهران برگزار گردید. امروزه فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس با همکاری خبرگان این ورزش اقدام به برنامه ریزی جهت اعتلای این ورزش و تحقق آرمان های ملی به منظور گسترش این ورزش در کشور و بازگشت به مقام و اعتبار سابق در جهان کرده و به سمت نیل به این هدف قدم بر می دارد. در ادامه به فواید رشته ورزشی بولینگ بر سلامتی افراد می پردازیم.

1) قوی و سفت کردن عضلات

هنگامی که شما با در داشتن توپ بولینگ در حال راه رفتن هستید، باعث ورزیده و قوی ترشدن اندام های تحتانی جسمتان می شوید. همچنین زمانی که می خواهید توپ بولینگ را پرتاب کنید و بازوی خود را حرکت می دهید باعث کشیدگی و منقبض شدن و ورزیدگی تاندون ها، رباط ها، عضلات و مفصل های بازوان خود می شوید.

 

2) كم شدن وزن

بولینگ بازی کردن به واسطه سرعت بخشیدن به روند سوخت و ساز بدنتان، باعث لاغر شدن شما می شود. با توجه به اینکه بولینگ در محیطی کوچک بازی می شود، حرکات مداوم شما هنگام بازی کردن به سوختن چربی اضافه در بدنتان کمک می کند. هنگامی که توپ بولینگ را برمی دارید و به سمت عقب و جلو راه می روید، آن را بر روی زمین بازی می غلتانید، در حال ورزش کردن هستید. در مجموع 3 بازی بولینگ، بازیکنان حدود 5/3 یک مایل راه می روند. بسته به میزان وزن بدنتان و تلاش شما در بازی، حدود 170 تا 300 کالری درون جسمتان می سوزد. بر طبق تحقیقات صورت گرفته شخصی که وزنش 200 پوند باشد می تواند در طول یک ساعت بولینگ بازی کردن حداکثر 275 کالری را درون بدنش بسوزاند.

3) بهتر شدن روابط اجتماعی

بازیکنان بولینگ در سالن های بولینگ جمع می شوند و با یکدیگر آشنا می شوند و با دوستان قدیمی خود اوقات خوشی را می گذرانند و به صورت انفرادی یا تیمی با یکدیگر مسابقه می دهند و این مسئله باعث می شود افراد سالخورده و اشخاصی که تنها زندگی می کنند از این طریق استرس و اضطراب خود را کاهش دهند و کمتر دچار افسردگی شوند و موجب می شود که در افراد ایجاد انگیزه و علاقه شود و عمر طولانی تری داشته باشند.

4) کمتر شدن خطر ابتلا به بیماری

طبق تحقیقات روش زندگی ای که در آن تحرک وجود ندارد یکی از عمده ترین خطرات ابتلای افراد به بیماری قلبی می باشد. ورزش کردن که شمامل رشته بولینگ هم می شود خطرات آسیب ها، سکته قلبی و دیابت را در افراد کاهش می دهد و باعث بیشتر شدن تراکم استخوان ها، بهترشدن گردش خون در بدن، کاهش سطح کلسترول و فشار خون می شود و به تنفس کشیدن و جذب اکسیژن در بدن کمک می کند. سعی کنید هفته ای حداقل یک بار بولینگ بازی کنید تا موارد فوق الذکر در جسم شما ایجاد شود.

5) لذت بولینگ برای تمامی افراد از هر سن و سالی

بولینگ یکی از ورزش هایی است که افراد از هر سن و سالی می توانند آن را بازی کنند و یک بازیکن حرفه ای بشوند. هر شخصی از کودکان(بچه های دوران دبستان) تا افراد مسن می توانند از بولینگ بازی کردن لذت ببرند. بولینگ یکی از ورزش های با مهارت بالا برای دوران دبیرستان محسوب می شود که اثر مثبتی بر افراد در این دوران دارد. در بولینگ خطر آسیب جسمانی کم است و این مسئله باعث می شود که افراد سالخورده هم بتوانند آن را بازی کنند. همچنین مسیرهای حرکت توپ بولینگ را می توان متناسب با افرادی که نابینا می باشند و یا بر روی ویلچر هستند، ساخت.

6) رفع استرس

زمانی که شما با دیگر افراد بولینگ بازی می کنید، در حال انجام یک فعالیت فیزیکی سرگرم کننده می باشید که این مسئله باعث می شود از استرس های ذهنی و روزمره خود رها شوید.

7) یادگیری آسان

روش های یادگیری بولینگ آسان هستند و این مسئله باعث جذب بچه ها و افراد مسن تر می شود. 95 % بازیکنان بولینگ معتقد هستند که بولینگ را می توان به دلایلی از قبیل یک تفریح و سرگرمی، برای تمدد اعصاب و استراحت، یک رقابت جذاب و اجتماعی کننده افراد، بازی کرد. سادگی رشته بولینگ سبب شده است که در کل جهان یک ورزش محبوب و پرطرفدار باشد.

8) سلامت قلب

ارتباطات و دوستی هایی که در حین بولینگ بازی کردن ایجاد می شود به بهتر شدن عملکرد ماهیچه های قلب کمک می کند. همچنین آدرنالینی که در حین بازی در بدن ترشح می شود باعث افزایش ضربان قلب می شود.بنابراین بولینگ منجر به سلامتی قلب و عروق آن می شود.

 

 

9) تفریحی برای همه اعضای خانواده

یادگیری قوانین بولینگ بسیار آسان است و سیستم امتیازدهی خودکار، تمامی امتیازات شما را محاسبه و ثبت می کند. افراد وقتی با اعضای خانواده و دوستانتان رقابت می کنند، از کنار هم بودن و مسابقه دادن لذت می برند و به واسطه این تفریح جذاب اوقات خوشی را سپری می کنند.

10) هماهنگی بین دست و چشم

پرتاب توپ بولینگ و برخورد آن به پین ها به مقدار زیادی هماهنگی بین دست و چشم نیاز دارد. این هماهنگی باعث برانگیختگی هوشیاری ذهن، تمرکز کردن و ایجاد استراتژی های تاکتیکی برای بازی می شود و این مسئله بولینگ را ورزشی فوق العاده برای جوانان قرار داده است تا مهارت های خود را شکوفا کنند. همچنین باعث ساخت تاکتیک های بازی در ذهن افراد مسن تر و اجرای آن ها می شود.

 

مترجم: هدی ضیاغم پژوهشگر مباحث ورزشی

منبع:  www.healthfitnessrevolution.com


۱۳:۶ ۱۳۹۷/۲/۲۵

قدرت گرفته از پرتال ترنم